Túratippek szállodánk környékén
Túratippek a Skanzen Hotel környékén
A Skanzen Hotel csodálatos helyen, a Dunakanyar szívében, a Visegrádi-hegység és a Pilis lábánál található. A szomszédos Skanzen, Szentendre vagy Visegrád felkeresésén túl, számos felfedezésre váró kirándulóhely és túraútvonal található szállodánktól karnyújtásnyi távolságban. Az alábbiakban néhány túratippet kínálunk konkrét útvonalakkal, részletes leírással - hátha megtetszik valamelyik vagy akár az összes! :-)
Bakancsra fel, jó kirándulást kívánunk!
Kada-csúcs, Nyerges-hegy, Kucsera-forrás
Ezt a túrát egy kis kocsikázással kezdjük. Szentendrén, a Cseresznyés út végére, a Nyerges-hegy tetején hagyjuk az autót és innen ereszkedünk alá a Kada-csúcshoz.
Induljunk el a sárga jelzésen Vöröskő irányába. Kb. 200-300 méter múlva balra kitérhetünk az Asztal-kő irányába, ahonnan csodálatos kilátás nyílik nemcsak a Sztaravoda-völgyre, de ellátunk egészen a Budai és a Pilisi hegyekre is. Ez a gyönyörű ösvény hosszan vezet végig a hegy gerincén, egészen a Nyerges-hegy csúcsáig. Nekünk most azonban nem ez az úticélunk. Menjünk vissza a sárga jelzésre és folytassuk utunkat tovább. Kb. 700 méter múlva térjünk le jobbra egy jelöletlen ösvényre, ereszkedjünk le ezen és tartsunk balra. Ahova leérünk, egy tarvágott erdőt láthatunk, ami nekünk jobb kézre esik. Kerüljük meg ezt a részt, vele együtt a hegyet és tartsunk jobbra. Kövessük ezt az örvényt egészen a zöld jelzésig. Folyamatosan ereszkedünk, mert a Kada-csúcs csupán 252 méteren van (a kiindulópontunk 420 méteren volt). A zöld pont jelzésen tehetünk egy kitérőt a Kucsera-forrásig. Kucsera Ferenc vértanú halált halt 1919-ben, Szentendre máig őrzi emlékét. Az ő nevét kapta ez a csodálatos helyen lévő forrás is.
Utunkat, ha visszatérünk a sárga jelzésre, már lakott területen folytatjuk. A zöld háromszög jelzésen a sorompótól kb. 300 méterre fel is tudunk kapaszkodni a Kada-csúcshoz, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Dunára és Szentendre északi részére. Meg is pihenhetünk, mielőtt ugyanezt az utat megtesszük visszafelé is.
Kőhegy, Vasas-szakadék
A Kőhegy Szentendre és Pomáz határában álló, kb. 340 méter magas vulkanikus hegy, a Visegrádi-hegység legutolsó lankája. Kétarcú: Pomáz felé eső része meredek, sziklás, Szentendre felől lankás, könnyen megmászható.
Túránkat Szentendréről, a Kálvária út végéről indítjuk. Parkolásra itt nyílik lehetőség, ide fogunk visszaérkezni a körtúránk végén.
Utunkat a sárga négyzet jelölésű turistaútvonalon kezdjük, megkerüljük a Dobos-hegyet és rácsatlakozunk a sárga turistajelzésre. Kb. 10 perc séta következik felfelé, amikor elérjük a kőhegyi Czibulka János menedékházat. A menedékházban minden nap büfé működik, de ne hagyjuk, hogy elcsábítson minket a kínálat, lesz erre még idő a túra végén is! :-)
Érdemes egy kis kitérőt tenni a zöld turistaútvonal mentén található sziklaképződményekhez. Itt található a Napóleon-kalapja, vagy a Gomba-szikla is. A Petőfi-kilátótól pedig csodálatos panoráma nyílik a környékre.
Utunkat a sárga jelzésen folytatjuk tovább Lajos-forrás irányába. Egy kereszteződésnél elkanyarodunk jobbra, a sárga barlang jelzésre. Alig pár méterre jobb kéz felől megtekinthetjük a Vasas-barlangot, tovább haladva pedig nem mindennapi látványban lehet részünk a Vasas-szakadéknál. A vulkanikus hegy pár millió éve kettéhasadt, mi pedig most besétálhatunk a falai közé.
Miután kigyönyörködtük magunkat, folytassuk tovább utunkat lefelé, egészen a zöld jelzésig. Térjünk rá a zöld jelzésre, amely visszavisz minket a Kőhegy csúcsa alá, a Kis-Kőhegyi kőfülke közelébe. Térjünk be a menedékházba és jutalmazzuk meg magunkat egy finom levessel, vagy egy kacsazsíros kenyérrel lilahagymával és néhány fincsi palacsintával. Miután megebédeltünk, indulhatunk vissza, a sárga jelzésen, lefelé, az autónkhoz.
Dömörkapu-Sikáros
A kb. 8 km hosszú Dömörkapu-Sikáros-Dömörkapu útvonalat akár mountain bike-kal is végig lehet tekerni, és az erdészeti úton még babakocsival is teljesíthető.
A Dömörkapuhoz vezető aszfaltos úton egészen hosszan be lehet menni autóval és ott leparkolni. Magas sziklafalak közé érkezünk. Itt régen kőbányát is üzemeltettek, nyomait még mindig őrzi a hegy. Az itt robogó Bükkös-patak vize Dobogókő alatt ered és ezen az útvonalon halad Szentendre felé, ahol aztán beletorkollik a Dunába. Korábban több kisebb vízlépcső és még korábban vízimalmok tarkították a patakpartot. Miután megnéztük a kis vízesést, elindulunk a zöld kereszt jelzésen a csodálatos patakvölgyben a Sikárosi vadászház és a Sikárosi-rét felé. Itt van egy pihenő, sütögető hely, illemhely, több kisebb hidacska és két forrás is.
A Sikárosi-rétet tavasszal és ősszel is ezernyi kikerics borítja, csodaszép tőlük a táj! A rétről gyönyörködhettek a környező hegyekben, a Bölcső-hegyben és Dobogókőben. Visszafelé ugyanezen az útvonalon megyünk. Utunk végén megpihenhetünk a Rengeteg elnevezésű kis büfében, amit Kollár-Klemencz László és családja üzemeltet.
Álló-rét, Vöröskő
A Sztaravoda-forrás, más néven Öregvíz-forrás a Szarvas-hegy lábánál ered és ez táplálja a Sztaravoda-patakot, ami a Skanzenen folyik keresztül. Nevét egy szerb pátriárkától kapta, aki a Szentendrére betelepült szerbeket vezette ide.
Utunkat a sárga kereszt jelzésű turistaúton kezdjük, a Nyerges-hegy oldalában. Az Álló-rétre érve bal kéz felől magasodik a Nagy-Berseg, ami egy szabályos kúp alapú hegy. Álló-rétről folytatjuk utunkat tovább a sárga kereszten, egy kis kaptató után felérünk a Vöröskőhöz (521 m), ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a környező településekre, a Dunára és a Szentendrei-szigetre is, sőt elláthatunk egészen Vácig és a Naszály-hegységig. A Vöröskő egy egykori Felszabadulási emlékmű megmaradt torzója, ma jellegzetes rajta a vörös róka grafika.
Egy kis pihenés, falatozás, nézelődés után most lefelé folytatjuk utunkat a piros jelzésű turistaúton. Ez egy kissé meredek, kanyargós ösvény. Eljutunk a Rekettyés-tóig és forrásig, a pirosok találkozási pontjáig (piros, piros kereszt és piros pötty). A piros keresztre váltunk és indulunk tovább vissza Álló-rétre. Ezen az úton található a Csaba-kút, ebből a kútból is érdemes inni és vizet venni. Ha nem figyelünk, akár el is mehetünk mellette, mivel csak egy kis tábla jelzi a forrást. A Szénégető-patak és a patak meder mellett haladunk végig, vissza egészen Álló-rétig. Innen a jól ismert sárga kereszt jelzésű útvonalat érdemes újra választani, ha vissza akarunk térni a kiindulópontunkra.
Prédikálószék, Vadálló-kövek
A Dunakanyar vitathatatlanul legszebb panorámájú helye a Prédikálószék! Minden napszakban és évszakban varázslatos ez a hely: innen láthatjuk a Duna jellegzetes kanyarulatát, Visegrádot, Nagymarost, Zebegényt és a Börzsönyt is!
Ezt a népszerű csúcsot több irányból és több, jelzett turistaösvényről meg lehet közelíteni. A mai túránkat a Skanzen Hoteltől alig10 percnyi autózásra lévő Pilisszentlászlóról, a Kisrigó Vendéglőtől indítjuk, a piros kereszt útvonalon. Ez egy viszonylag könnyű túra, egy-két kisebb kapaszkodóval, szép rálátással a Dunára és Visegrádra. A piros jelzésen haladva, nagyjából 5 km megtétele után egy Y-elágazásnál a piros háromszög jelzésen induljunk tovább, ez vezet fel a kilátóhoz és tovább, a Vadálló-kövekhez.
Utunk kb. háromnegyedénél útba ejthetjük a Hubertus-kunyhót, a Keserű-hegyre épített menedékházat. Teraszáról már csodálatos panoráma tárul elénk. Továbbhaladva, kb. 1,5 km után érjük el a Prédikálószéket, 639 m magasságban.
Ha kigyönyörködtük magunkat, érdemes elsétálni Dömös felé, a Vadálló-kövek irányába – nagyjából 500 méter távolságra van - és megnézni ezeket a nagyon érdekes, vulkanikus eredetű és misztikus sziklaalakzatokat, amelyek egyedülállóak az egész országban! Innen is csodálatos panorámában lehet részünk a Pilis belső helyeire, Dobogókőre, vagy a Rám-hegyre.
Ugyanazon az útvonalon indulunk vissza, amerről jöttünk. De nyugalom, nem lesz hosszú a túra: lefelé mindig gyorsabb az út! :-)
Spartacus-ösvény
Szállodánk mindössze 10 perces autóútra van a túra kiindulási pontjától, Pilisszentlászlótól. A Spartacus-ösvény túránk egy kicsit hosszabb (14 km), ám annál csodálatosabb panorámával rendelkező útvonal, a Visegrádi-hegység talán legszebb és legnépszerűbb turistaösvénye. Egy nyomvonal, egykori cserkelő út vezet végig a hegy gerincén, páratlan panorámával a környező hegyekre és a Dunára.
Pilisszentlászló központjából, a bájos kis kápolna elől indulunk a zöld sáv jelzésű úton. Elhaladunk az Öreg Pap-hegy oldalán, ahol érdemes legalább 2 helyen megállni és a sziklákról körbenézni. Utunk során érintjük a Jenő-kunyhót is, ami egy erdei menedékház, és ahol kicsit megpihenhetünk. Ha van kedvünk, megnézhetjük az innen kb. 300 méterre lévő Kopjafát, ahonnan ismét csodálatos kilátásban lehet részünk. Aztán indulunk tovább, végigmegyünk a Kis- és az Alsó-Pap-hegy oldalába vájt keskeny úton, és elérünk az Ördögmalom Vízeséshez, Visegrádra. Most járunk utunk felénél, érdemes falatozni, pihenni, erőt gyűjteni a visszaútra.
Visszafelé a piros jelzésen haladunk az Apátkúti-völgyön át. Friss és nagyon finom az Apátkúti-forrás vize, érdemes megkóstolni, a kulacsokat megtölteni. Utunk során többször keresztezzük a patakot, köveken, sziklákon, kidőlt fákon kelünk át. Pilisszentlászlóra beérve a Hobodji Zen Temploma mellett haladunk el, amely egy bő 20 éve épült szentély, és ahol állítólag a Dalai Láma is járt már.
Pilisszentlászló, Pap-rét, Urak Asztala
Ezen a kb. 10 km hosszú, ám viszonylag könnyű túrán a Visegrádi-hegység egyik egykori rakétakilövő bázisát is útba ejtjük - az Urak Asztala magaslaton létrehoztak egy MN2124 fedőszámú, "Cenzor" hívójelű légvédelmi rakétabázist.
Jöhetünk helyi volánbusszal (Pilisszentlászlón, a Hegytető megállónál kell leszállnunk) vagy autóval. Az autót ugyancsak a Hegytető megállónál található nagy parkolóban hagyhatjuk.
A sorompó után az erdészeti úton induljunk el egészen Pap-rétig. Itt van egy helyes kis tisztás, bal kéz felől egy kis tó és az erdészeti ház. Ez egy négyes útelágazás, ahonnan több irányba elindulhatunk (Visegrád, Szentendre, Vörös-kő), nekünk most egyenesen kell folytatnunk az utunkat felfelé az Urak Asztala magaslatra, 593 m-re.
Itt találjuk meg az egykori orosz légvédelmi bázis épületeinek romjait. A hely kicsit kísérteties, lerombolt, leharcolt épületekkel, graffiti falfestésekkel - körbelengi a közelmúlt történelme. Ha kinézelődtük magunkat, indulhatunk is vissza ugyanazon az úton, amin jöttünk.
Salamon-torony, Visegrádi fellegvár, Zsitvay-kilátó
Ha autóval érkeztek Visegrádra, akkor a 11-es főút mellett található parkolóban hagyhatjátok a kocsit. Érkezhettek még busszal, vagy nyáron akár hajóval is.
A túra kiindulópontja a visegrádi Mahart Hajóállomás. Innen induljunk el felfelé a hegyen a Salamontorony utca irányába.
Első állomásunk a Salamon-torony, ami a Visegrádi Fellegvár alsó vára. A torony alapvetően három feladatot látott el IV. Bélától kezdve egészen a török dúlásig: katonai célokat szolgáló erődítmény, ispáni lakóhely, valamint királyi szálláshely volt. Az erődítmény kapuján áthaladva a kék kereszt útvonalat kell megkeresni. Ezen indulunk el felfelé a Fellegvár irányába. Kacskaringós, meredek úton megyünk és kb. 1,5 km megtétele után érjük el a várat. IV. Béla és Mátyás király nevéhez fűződik a fellegvár bővítése, korszerűsítése, megerősítése. A törökök dúlása után évszázadokra elhagyták, aztán a 20. században indult el a feltárása, helyreállítása. A kilátás innen pazar, nem véletlen, hogy ide építették, hiszen az egész táj könnyen és jól belátható.
Innen az országos kéktúra útvonalba becsatlakozva felsétálunk a Nagy-Villám-hegy tetején álló Zsitvay-kilátóhoz, mely 1933-ban épült. A panoráma innen is gyönyörű: tiszta időben akár a fővárost, a Mátrát és a Zsámbéki-medencét is látni. Visszafelé a kéktúra útvonalról lecsatlakozunk a kék háromszög útvonalra, aztán pedig a kék körtúra jelzésre, mely idővel kék keresztbe vált, ez már az az út, melyen felfelé is haladtuk.
Túránk kicsivel több mint 5 km, és cca. 250 m szintemelkedést tartalmaz.
További túratippek a Dunakanyarban IDE KATTINTVA találhatók.